Korálky

Obrovský svět korálků

V případě, že jste se nikdy nezajímali o korálky, budete překvapeni, kolik různých druhů korálků existuje. Poznejte rozmanité druhy korálků a pusťte se do vyrábění šperků z nich i z dalších komponentů.

Druhy korálků

Rozlišujeme velké množství různých korálů. Je jich skutečně mnoho, a proto si uvedeme jen některé nejznámější druhy:

  • pravé korálky: Jsou tvořené z prvků jantaru, perleti, skla a perel.
  • rokajl: Jde o rozšířený druh korálků. Má většinou válcovitý tvar a plochý průřez. Jeho tvar je v podobě klasické kuličky, ale může být i ve tvaru trubiček či krátkých hranatých tyčinek. Zpravidla se vyrábí ze skla, ale najdete i levnější náhražky z plastu. Nejkvalitnější rokajl na trhu je TOHO rokajl.
  • ohňovky: Vznikají broušením a leštěním mačkaných perel. Velmi pěkně vypadají ohňovky s pokovem. Mají je v oblibě příznivci lesklých šperků.
  • mačkané korálky: Dříve se tyto korálky vyráběly ručně, dnes se však jejich výroba automatizuje. I tak jsou velmi rozmanité, a to barevně i tvarově.
  • vinutky: Jde o ručně zpracované skleněné korálky. Mají různé velikosti i tvary. Jejich zpracování je precizní.
  • voskové perly: Jsou oblíbené pro svou pěknou povrchovou úpravu. Velmi se podobá pravým perlám. Cena je však nižší. V současné době se už nepoužívá při jejich výrobě včelí vosk jako dříve. Nahradila ho chemická sloučenina.

Z dalších oblíbených druhů korálků si jmenujme millefiori, kočičí oči, broušené korálky, lakované korálky atd. Kromě klasických skleněných korálků se setkáme i s korálky z dalších materiálů.

Budete-li si chtít sami vyrábět různé předměty z korálků, neobejdete se ani bez dalšího příslušenství. Tvoří ho především pomůcky a nástroje, návlekový materiál, ale i mnohé komponenty. Představují především různé ukončení výrobků umožňující zapínaní či jiné usnadnění využití předmětu z korálků.