Korálky

Rokajl

Rokajl je neznámější druh korálků. Existuje velké množství druhů s různým původem. Ten nejkvalitnější je právě český.

Historie rokajlu sahá ze všech korálků nejdál!

Rodným městem rokajlu jsou Benátky, kde se první korálky začaly vyrábět již v 15. století i přesto, že původní obyvatelé ze Severní Ameriky vyráběli tyto korálky z mušliček. Od 18. století se rokajl začal vyrábět i v Čechách.

Rokajl, druh korálků, který znají všichni

Na trhu se vyskytuje několik druhů korálků, avšak rokajl je tím nejznámějším, na který můžete narazit. Jedná o drobné korálky válcovitého tvaru, které se většinou vyrábí ze skla. Existuje nespočet barevných i velikostních variant a tak výběr těch nejkrásnějších korálků bývá někdy opravdu složitý. K dostání je rokajl z neprůhledného a průhledného skla a pokud chcete váš výrobek nějak oživit, splní tuto funkci rokajl z průhledného barevného nebo čirého skla s různě barevným průtahem. Sehnat můžete rokajl čínský, český i japonský. A rozdíly?

V dnešní době lze v kamenných i internetových obchodech sehnat čínský, český a japonský rokajl. Nejedná se však o stejný druh, mají mezi s sebou určité rozdíly. Čínský rokajl má nepravidelné válečky a je nejméně kvalitní. Bohužel je ale také nejlevnější a nejvíce k sehnání. Český rokajl má již dlouhodobou tradici a to se odvíjí i na skvělé kvalitě, zakulacených hranách a kulatých otvorech v korálcích. I japonský rokajl je velmi kvalitní a pravidelný. Otvory u tohoto typu rokajlu jsou širší než u českých korálků.

S rokajlem lze vyšívat i tkát, nejen jej navlékat!

Díky svým malým a drobným rozměrům se rokajl využívá nejen k obyčejnému navlékání, ale také k vyšívání, tkaní nebo šití z korálků, kde se jednotlivé korálky přišívají k sobě speciální nití nebo vlascem. Při tkaní lze využít nepřeberného množství barevných odstínů, díky kterým následně vznikají až neuvěřitelné výtvory, jako jsou například stylové módné doplňky, obrazy nebo různé podložky.