Korálky

Korálky a materiály, ze kterých se vyrábějí

Rozmanitost korálků je obrovská. Liší se od sebe tvarem, barvami, celkovým provedením, ale i materiály. Víte, z jakých materiálů se korálky vyrábějí?

O korálcích

Korálky jsou oblíbenými ozdobnými předměty, ze kterých se vyrábí šperky, módní doplňky, ale najdeme je i na bytových textiliích a mnohých dalších předmětech.

Korálky nejsou na trhu žádnou novinkou. Oblíbené jsou odnepaměti. Soudí se, že první korálky nosili už Kelti. V minulosti dokonce korálky sloužily jako platidlo a jeho význam byl spojován i s náboženstvím. Šperky z korálků sloužily jako amulet pro štěstí a používaly se při magických rituálech.

Materiály korálků

Existuje nespočet druhů korálků, které se od sebe liší v různých aspektech. Korálky mimo jiné můžeme dělit i podle materiálu, ze kterého jsou vyrobené.

Nejrozšířenější jsou skleněné korálky. Tvary skleněných korálků jsou rozmanité. Některé z nich mají hladký povrch, jiné jsou zdobené různými technikami, nejčastěji broušením, leptáním, rytím, ruční malbou atd.

Z konkrétních druhů skleněných korálků si jmenujme rokajl, ohňovky, mačkané korále, voskové perly, kočičí očí, vinutky, praskačky, broušené korálky atd.

Rozšířené jsou i korálky z jiných materiálů. Chcete-li na nich co nejvíce ušetřit, volte korálky z umělé hmoty. Mají příznivou cenu a vyrábí se v různých barvách i tvarech. Často imitují vzácnější korálky. U některých ozdůbek na první pohled skutečně nerozeznáte, že jde o plast. Vypadají věrohodně.

Pěkně vypadají dřevěné korálky. Jsou lehké a šperky z nich jsou rozmanité. Dřevěné korálky jsou ještě déle upravované lakováním, řezáním atd.

Originální jsou keramické korálky. Mají rozmanité vzory. Pokud je budete nosit, myslete na to, že jsou poměrně křehké.

Velký výběr máte z kovových korálků. Na jejich výrobu se používají různé kovy. Nejčastěji však jde o měď či mosaz. Korálky se od sebe liší povrchovou úpravou. Rozmanité jsou i jejich tvary a zdobení.